Son dakikada her şey değişti! Ruslar bavulunu topladı Türkiye’ye geliyor

Rusya’da ilkbahar ve yaz turizmi turları pazarında Türkiye, öne çıkan destinasyonlar arasında yer alıyor. Rus basınında yer alan haberlere göre, Türk destinasyonlarına olan talep artıyor ve tur satışlarında da bu durum kendini gösteriyor.

Gazete Duvar’da Hazal Yalın’ın kaleme aldığı yazıda bu yaz Rus turistlerin en çok tercih edeceği ülkeleri açıkladı.

Rusya Turizm Endüstrisi Birliği’ne (RST) göre turizm acentaları Türkiye’ye yaz turları satışının hacminin geçen yıla göre yüzde 50-100 kadar arttığını tespit ediyor.

Turizm operatörü FUN&SUN’ın RST tarafından aktarılan açıklamasına göre:

“Türkiye’ye olan talep geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60 arttı. O zaman deprem gibi engelleyici faktörler arasında Türkiye’de başkanlık seçim sonuçlarının beklenmesi de turizmi etkiledi, sonra ruble kuru düştü. Bu yıl ise bu tür engeller gözlemiyoruz, hiçbir şey talebi sınırlamıyor, aktif bir şekilde rezervasyonlar yapılıyor. Daha önceki indirimli rezervasyonlara bakarsak bunlar geçen yıl olduğundan birkaç kat daha fazla. Bizim yaz satışlarımızda Türkiye’nin payı yüzde 67, Rusya ve Abhazya yüzde 18, BAE yüzde 6, Mısır yüzde 5, diğer destinasyonlar yüzde 4.”

Şirket, Türkiye’ye talebin geleneksel olarak mayıs ortasında ve haziran-ağustos arasında zirve yaptığını belirtiyor. …

YAZ SATIŞLARI GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 50 ARTTI

SletetRU şirketler grubu da yaz sezonunda Türkiye’ye yapılan rezervasyonların 2023’ün aynı dönemini yüzde 100 aştığını belirtiyor. Turistler şu destinasyonlara gitmeyi planlıyorlar: Alanya (yüzde 24), Kemer (yüzde 23), Side (yüzde 17), Belek (yüzde 10), Antalya (yüzde 5), Marmaris (yüzde 4), Fethiye (yüzde 2,5), Bodrum (yüzde 2,3), İstanbul (yüzde 0,8), Kuşadası (yüzde 0,2).

Russkiy Ekspress şirketi de Türkiye’ye yaz satışlarında iyi bir artış olduğunu ve geçen yıla göre yaklaşık yüzde 50 artış yakaladıklarını söylüyor. …

2023’te Türkiye’yi 6,3 milyon Rusya vatandaşı turist ziyaret etmişti; bu bir önceki yıla göre yüzde 20 daha fazlaydı. (İnterfaks, 14 Mayıs)

‘BELARUS’TAN TÜRKİYE’YE YENİ CHARTER SEFERLERİ’

Belarus Cumhuriyet Turizm Örgütleri Birliği (RSTO) basın merkezinden yapılan açıklamaya göre Türkiye yaz sezonunda en popüler destinasyon oldu. …

Birlik, AeroBelServis adlı turizm şirketinin de Belavia üzerinden Türkiye’ye kendi charter uçuşlarını yapmakta olduğunu hatırlattı. Ayrıca Tez Tur’un da charter programı var.

RSTO, Tez Tur’un 18 Nisan’dan beri, AeroBelServis’in de 19 Nisan’dan beri Minsk’ten Antalya’ya uçuş yaptığı vurgulandı. RSTO uçuşların 15 Kasım’a kadar süreceği kanısında.

Antalya’ya Minsk’ten başka Belarus’un diğer oblastlerinden de uçuşlar yapılıyor. Gomel, Brest, Vitebsk’ten yapılan uçuşların yanı sıra Belavia, bahar, yaz ve güz aylarında Bodrum ve İzmir’e de seferler yapacak. Bodrum seferleri 30 Mayıs ile 16 Ekim arasında, İzmir seferleri de 27 Mayıs ile 3 Ekim arasında devam edecek.

Öte yandan 1 Haziran’dan sonra Gürcistan, Belarus turistler için yeni kurallar getirdi.

RSTO, Belarus vatandaşlarına Türkiye’deki turizm destinasyonları arasına Kapadokya’yı da katmalarını öneriyor. (K. İvanova / Komsomolskaya Pravda, 15 Mayıs)

‘GELENEKSEL MAYIS TATİLLERİNDE YURTDIŞI DESTİNASYONLARINDA ARTIŞ’

2024’te Rusya vatandaşlarının yurtdışında mayıs tatili tercihi geçen yıla göre yüzde 13 artış gösterdi. MegaFon’a göre Afrika ve Asya destinasyonlarının popülaritesi arttı.

Rusya vatandaşlarının favorisi sezonun mayısta başladığı Türkiye oldu. Bu ülkeye turist akını yıllık yüzde 12 arttı. İkinci sırada gelen Belarus’a akın ise geçen yılki seviyede kaldı (artış yüzde 1). İlk üçe Kazakistan da giriyor ama bu ülkenin popülaritesi geçen yıla göre yüzde 14 azaldı. İlk beşte BAE (yüzde 19 artış) ve Gürcistan’da (yüzde 20) artış var.

En iyi dinamiği Asya ülkeleri gösterdi ve bu ülkelere turist akını bir buçuk katına çıktı. Bu destinasyonların en büyük payını yüzde 54 artışla Tayland, yüzde 93 artışla Çin, yüzde 19 artışla Güney Kore ve yüzde 9 artışla Maldiv adaları aldı. Vietnam’a Rusyalı turistlerin sayısı da üç katına çıktı ve bu sayede Vietnam mayıs tatillerinde Asya’da ilk beşe girdi. …

Afrika’ya talep de yüzde 30’dan çok arttı. Burada dinlenme tercihlerinin başında Mısır geliyor. Geçen yıla göre yüzde 37 daha çok Rusya vatandaşı mayıs tatillerinde Mısır’ı seçti. Rusya vatandaşları ayrıca Fas (yüzde 60 artış), Seyşel adaları (yüzde 24 artış) ve Güney Afrika Cumhuriyeti’ni de (yüzde 49 artış) denediler.

Rusya’dan Avrupa’ya turist akını neredeyse hiç değişmedi, sadece yüzde 1 artış var. Ama tek tek ülkelerde önemli artışlar gözleniyor. Örneğin Rusya vatandaşlarının tercihinde lider olan İtalya’ya yüzde 15 artış var. Keza Fransa’ya seyahatlerde de yüzde 28 ve İspanya’ya yüzde 16 artış gözleniyor.

Rusya’dan BDT ve Güney Amerika ülkelerine seyahatlerde ise küçük düşüşler var: bu destinasyonlarda mayıs tatilleri sırasıyla yüzde 3 ve 4 düştü. (Moskovskiy Komsomolets, 14 Mayıs)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir